Změna vnitřního světa

Změna vnitřního světa

Zde se pokusím zachytit svůj pohled a metody pro změnu vnitřního světa v případě, kdy není tak úplně podle představ a cítíme se jaksi chyceni v “matrixu současnosti”, kdy pracujeme a pracujeme, i když nás to vlastně ani moc nebaví a nemáme čas ani energii na sebe, svoje zdraví,  rodinu, přátelé, záliby a hlavně nemáme čas nalézt svoji vlastní misi – to co mě baví, naplňuje a má smysl.

Matrix současnosti

Co vlastně míním slovy: “matrix současnosti”? Systém ve kterém v Evropě žijeme (dále jen systém). Klasické schéma: Ve škole se naučíme základní dovednosti, které jsou přínosné zejména pro systém tj. připravují člověka na produktivní fázi. Ale tolik nás nepodpoří v našem individuálním talentu a v tom co opravdu chceme dělat a milujeme. Naučí nás hodnotit a kritizovat, ale nenaučí nás jak pracovat s našimi emocemi. Potom nastoupíme do práce, kde jsme v mnoha případech od nevidím do nevidím. Jsme zde vystaveni tlaku a stresu, protože po nás zaměstnavatel chce více a více za kratší dobu. A hlavně mnohdy děláme i to, co nás ve skutečnosti ani moc nebaví a nenaplňuje. Ale musíme to dělat, protože potřebujeme peníze na splácení hypotéky a všech paušálů. Toto všechno nás stresuje a po čase se může tento stres s kombinací nedostatečného času který věnujeme sami sobě proměnit v nemoci různého typu.

Matrix současnosti

Lekař

Následuje návštěva lekaře, který nás vyleká, že máme tu a tu nemoc a že budeme muset celý život brát ty a ty “léky”. Po čase užívání těchto “léků” se začnou projevovat jejich “vedlejší účinky” a je nám opět špatně – začneme mít migrény. Jdeme znovu k lekaři, který nám předepíše další “zázračné” pilulky proti migréně. V lepším případě lékař alespoň na chvíli odvrátí zrak od počítače a zajímá ho váš život, životní styl a možná navrhne jeho úpravu.

Nicméně dost často mám pocit, že obzvláště obvodní lekaři jsou spíše distributoři farmaceutických produktů, které potlačí symptomy vašich problémů, ale neřeší příčinu. Tím pádem tyto “léky” dlouhodobě potřebujete a jste skvělým zákazníkem farmaceutického průmyslu. Nechci tímto říci, že všichni lékaři jsou tací. Například pokud si zlomíme ruku, nebo máme jiný úraz, chirurgové jsou úžasní a opravdu dokáží pomoci. A věřím, že existují i lékaři, kteří mají na zdraví více celostní pohled oproštěný od farmaceutického loby. Nicméně většinou jsou tito vyhnáni z medicínských kruhů a jsou prohlášeni za šarlatány.

Uvolnit a vymanit se z …

Cesty světem vnějším a vnitřním
  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Twitter
  • Gmail
“Je to nemožné”, řekla hrdost. “Je to riskantní”, řekla zkušenost. “Je to zbytečné”, řekl důvod. “Zkus to, dej tomu šanci”, zašeptalo srdce. #toulavatrumpeta #giveitatrywhisperedtheheart #dejtomusancizaseptalosrdce

Co vlastně míním slovy: “Uvolnit a vymanit se z … “? Pakliže žijeme v Evropě, je naivní tvořit si ideu o úplné izolaci od systému. Tedy pokud nezalezeme někde do jeskyně a nejíme kořínky. Slovy vymanit a uvolnit není myšleno opustit systém. Samozřejmě i to je varianta a potom se naskýtá cestování do zemí, kde jsou lidé v tomto smyslu mnohem svobodnější. To určitě pomůže lépe si uvědomit, jak na nás systém působí, resp. nepůsobí, když v něm nejsme. Toto je jedna z cest, kterou vlastně i já částečně jdu a pro mě funguje úžasně. Nicméně netvrdím, že je jediná a nutná a že je to procházka růžovou zahradou.

Slovy vymanit a uvolnit myslím spíše naučit se v systému žít tak, aby na nás negativně tolik nepůsobil. Přidat několik návyků, které jsou pro nás prospěšné a dlouhodobě nám zvyšují energii a které nám pomohou negativní vliv systému kompenzovat – jako třeba pravidelné cvičení, meditace atd. Ubrat několik návyků, které nám ubírají energii a nejsou pro nás prospěšné, i když nám přinášejí krátkodobé uspokojení. Identifikovat události, momenty a tendence, které nepramení z našich potřeb, ale z nutnosti nám dané systémem a které v nás zanechávají negativní pocity. A poté se podívat, zda lze tyto události, momenty a tendence upravit tak, aby negativně nepůsobily, nebo alespoň působily negativně méně a zároveň stále vyhovovaly systému.

Existují možnosti, techniky a strategie jak se uvolnit a vymanit z matrixu současnosti, kdy pracujeme a pracujeme, i když nás to vlastně ani moc nebaví a nemáme čas ani energii na sebe, svoje zdraví,  rodinu, přátelé, záliby a hlavně nemáme čas nalézt svoji vlastní misi, svoji vášeň.

Léčba

Mnohdy ale nejsme schopni tuto identifikaci provést, dokud nevyléčíme tělo a psychiku z toho co NEJEN systém napáchal v minulosti. Existuje spoustu technik a metod o kterých zde chci určitě psát a sdílet. Věc je ale ta, že pro každého člověka funguje něco jiného. Každý jsme naprosto unikátní a prošli jsme naprosto unikátní životní cestou. A tedy neexistuje žádná exaktní univerzální technika, která by pomohla všem. Možná si říkáte: “A kdo tedy má vědět, co pomůže právě mě? Je to můj lékař, můj psycholog, moji rodiče, můj partner, můj učitel, můj kněz, blog potroublého cestovatele?”.

Já zastávám názoru, že nikdo z nich. Jediný kdo ví odpověď jsme my sami. Tělo každého z nás má tak úžasnou inteligenci, která dokáže řídit všechny životně nutné pochody. Pumpuje krev, dýchá, spaluje a tráví živiny, vylučuje nepotřebné látky, řídí hormonální systém, opravuje poškozené části a mnohem více. A všechno toto dělá naše tělo automaticky bez našeho úsilí. Nazvěme tuto část naší bytosti: VNITŘNÍ INTELIGENCE.

Vnitřní Inteligence

Dobře, a co z toho, že sice máme tuto vnitřní inteligenci, když stále máme i náš zdravotní problém? Výše jsem uvedl, že neexistuje žádná exaktní univerzální technika, která pomůže všem. Ale existují techniky, které nám pomáhají se více spojit s naší vnitřní inteligencí. Potom s ní můžeme komunikovat a “objednat si lepší život”. A právě tyto techniky chci zde sdílet. Sdílet svoje zkušenosti s těmito technikami a s tím jak mi ovlivnily život. Chci zde také pomocí příběhů a článků sdílet myšlenkové vzory a zvyky, které mě posilují a posunují kupředu a také ty které mě limitují a “stahují dolů” a stojí za to se zamyslet, zda je chci stále udržovat. Možná to může u někoho fungovat podobně. A možná mě můžeš i Ty napsat Tvoje postupy:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..